Start - Wszystkie Artykuły - O parafi - Miasto Reading

Strona internetowa miasta
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Lew w ogrodach Forbury, nieoficjalny symbol Reading

Reading – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), ośrodek administracyjny hrabstwa Berkshire nad Tamizą. Około 250 tys. mieszkańców, w tym około 10% to Polacy.

Edukacja [edytuj]

W mieście mają siedzibę dwa uniwersytety. University of Reading, utworzony w 1892 roku jako filia Uniwersytetu Oksfordzkiego, stał się niezależną instytucją w 1926 roku, a w 1949 zajął swą obecną siedzibę w kampusie Whiteknights. Drugim uniwersytetem jest Thames Valley University (istniejący jako szkoła wyższa od 1860, a jako uniwersytet od 1992), którego część znajduje się w Reading, dwie pozostałe natomiast w pobliskich miastach Slough i Ealing.

Kościół Matki Bożej (St. Mary's Church) w Reading

Sport [edytuj]

Miasto posiada klub piłkarski, Reading F.C., którego właścicielem jest John Madejski Brytyjczyk polskiego pochodzenia, który w obecnym sezonie, 2006/07, po raz pierwszy w historii gra w Premiership (pierwszej lidze angielskiej).

Od 2006 w żużlowej Elite League startuje Reading Bulldogs, który w pierwszym sezonie startów zdobył srebrny medal mistrzostw Wielkiej Brytanii. W drużynie tej startuje tarnowianin Janusz Kolodziej, który jest wychowankiem i zawodnikiem tarnowskiej Unii, popularnych "Jaskółek".

Parafia W Reading, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting