Start - Wszystkie Artykuły - O parafi - Miasto Readingmod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Miasto Reading PDF Drukuj Email

Reading (Anglia)

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

Współrzędne: 51°27' N 0°58' W

 
Reading
Państwo Wielka Brytania Wielka Brytania
Hrabstwo Berkshire
Położenie 51°27' N
0°58' W
Ludność (2001)
liczba ludności
aglomeracja

143 000

233 000
Nr kierunkowy 0118
Kod pocztowy RG1, RG2, RG4, RG5, RG6, RG7, RG8, RG10, RG11, RG30, RG31
Miasta partnerskie Niemcy Düsseldorf
Irlandia Clonmel
Nikaragua San Francisco Libre
Barbados Speightstown
Położenie na mapie kraju
Reading
Reading
Reading
Strona internetowa miasta
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Lew w ogrodach Forbury, nieoficjalny symbol Reading
Lew w ogrodach Forbury, nieoficjalny symbol Reading

Reading – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), ośrodek administracyjny hrabstwa Berkshire nad Tamizą. Około 250 tys. mieszkańców, w tym około 10% to Polacy.

Edukacja [edytuj]

W mieście mają siedzibę dwa uniwersytety. University of Reading, utworzony w 1892 roku jako filia Uniwersytetu Oksfordzkiego, stał się niezależną instytucją w 1926 roku, a w 1949 zajął swą obecną siedzibę w kampusie Whiteknights. Drugim uniwersytetem jest Thames Valley University (istniejący jako szkoła wyższa od 1860, a jako uniwersytet od 1992), którego część znajduje się w Reading, dwie pozostałe natomiast w pobliskich miastach Slough i Ealing.

Kościół Matki Bożej (St. Mary's Church) w Reading
Kościół Matki Bożej (St. Mary's Church) w Reading

Sport [edytuj]

Miasto posiada klub piłkarski, Reading F.C., którego właścicielem jest John Madejski Brytyjczyk polskiego pochodzenia, który w obecnym sezonie, 2006/07, po raz pierwszy w historii gra w Premiership (pierwszej lidze angielskiej).

Od 2006 w żużlowej Elite League startuje Reading Bulldogs, który w pierwszym sezonie startów zdobył srebrny medal mistrzostw Wielkiej Brytanii. W drużynie tej startuje tarnowianin Janusz Kolodziej, który jest wychowankiem i zawodnikiem tarnowskiej Unii, popularnych "Jaskółek".

 

 
Parafia W Reading, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting