OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Jak co roku wspólnota Effatha organizuje wieczerze wigilijną dla osób samotnych oraz tych, którzy chcą razem we wspólnocie spędzić ten czas – sala parafialna przy kościele  – godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy

2. PASTERKA Msza św. godz. 20.00,  22.00,  24.00

3. BOŻE NARODZENIE – Msza św. godz. 9.00; 11.00; 18.00

4. SW. SZCZEPANA – Msza św. godz. 9.00;  11.00

5. W Niedzielę Świętej Rodziny (29.12) – zapraszam na tradycyjne błogosławieństwo rodzin i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

6. W Sylwestra będą Msze św. o godz. 10.00 i 19.00 – będzie to okazja do podziękowania Bogu za miniony rok

7. W Nowy Rok (środa) będą Msze św. o godz. 10.00 i 19.00

8. Serdecznie zapraszamy na tradycyjne Jasełka w niedzielę 5 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego

9. Kurs przedmałżeński. Rozpoczęcie kursu w sobotę 25 stycznia  po Mszy św. wieczornej. Zapisy w zakrystii.

10. Wizyta duszpasterska. Tradycyjną formą bardziej osobistego spotkania duszpasterza z parafianami połączonego ze wspólną modlitwą i błogosławieństwem domu w Nowym Roku jest wizyta duszpasterska popularnie zwana kolędą. Będziemy chcieli odwiedzić wszystkich, którzy chcą się spotkać dlatego bardzo proszę o wypełnienie zaproszenia, które znajduje się przy wejściu do kościoła i dostarczenie go do zakrystii.

11. W naszym kościele na prośbę parafian został zainstalowany terminal do płatności kartami  – jest bardzo prosty w obsłudze.

Przy okazji dziękuję wszystkim za wspieranie finansowo naszej parafii i zachęcam do podpisywania deklaracji Gift Aid – znajdują się one przy wyjściu z Kościoła



Zwyczaj dzielenia się opłatkiem

Tradycyjnie spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się białym opłatkiem, czyli bardzo cienkim, przaśnym (niekwaszonym) chlebem. Ten prosty, jakże ludzki zwyczaj nasycony jest głęboką i wielowymiarową symboliką. Zawarta jest ona najpierw w fakcie „bycia razem”. Skłóceni nie zasiadają przecież razem do jednego stołu. Owa solidarna wspólnota stołu domaga się wzajemnego zrozumienia i wybaczenia, zgody na wzajemną inność, tchnie życzliwością. Dzieląc się opłatkiem składamy przecież sobie życzenia dobra wszelakiego, zarówno materialnego, jak też duchowego. Dobro materialne symbolizuje materia opłatka – chleb. Oby go nam i naszym bliźnim nigdy nie zabrakło, obyśmy umieli dzielić go z potrzebującymi! Opłatek wigilijny jest także dla chrześcijanina nawiązaniem do potrzeby spożywania chleba Eucharystycznego czyli Komunii Św.

Wieczerza wigilijna

Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilare”, to znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. Jest ona starym chrześcijańskim zwyczajem oczekiwania. Przed każdym wielkim świętem poprzedzająca noc jest oczekiwaniem. Istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny. W tradycji chrześcijańskiej jest to celebracja święta rodzinnego, a szczególnie uwidocznione są takie wartości jak: otwarcie, wzajemna miłość, pokój i pojednanie, gdy w rodzinie były jakieś napięcia. I to jest szczególna wartość Wigilii Bożego Narodzenia.

Wigilii towarzyszy wiele zwyczajów i symboli. Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, jest to nawiązanie do stajenki betlejemskiej, miejsca narodzin Jezusa. Na stole stawia się przynajmniej jedno dodatkowe nakrycie – to symboliczne wolne miejsce dla niespodziewanego gościa lub nieobecnych bliskich (alby tych którzy zmarli w ostatnim czasie). Symbol pustego miejsca jest bardzo ewangeliczny, gdyż jest on przypomnieniem, że Maryja z Józefem nie znaleźli miejsca, zostali odtrąceni. Stąd też my chrześcijanie mamy się troszczyć o tych odtrąconych, o tych, którzy potrzebują pomocy. Jest to znak pewnej wewnętrznej gotowości..

Na środku stołu stawiamy świece – symbol Chrystusa. Na talerzyku kładziemy opłatki.

Ojciec rodziny (lub inna osoba) zapala świecę mówiąc : światło Chrystusa.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają : Bogu niech będą dzięki.

Następuje wspólna modlitwa jako podziękowanie za miniony rok, modlimy się również za naszą rodzinę o błogosławieństwo dla niej w zbliżającym się Nowym Roku: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wieczny odpoczynek za zmarłych członków rodziny, przyjaciół i znajomych, szczególnie tych zmarłych w ostatnim roku. Można też zaśpiewać kolędę.Następnie jeden z członków rodziny odczytuje słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,1–14) by uświadomić sobie dlaczego się tutaj zgromadziliśmy – bo NARODZIŁ SIĘ JEZUS. Po przeczytanej Ewangelii łamiąc się opłatkiem składamy sobie życzenia.

Loading